Sprawa nie zawsze trafi do sądu
Osoby podejrzane często nie są świadome swoich praw i obowiązków. Tymczasem mogą odmówić składania zeznań. Mogą też skorzystać z pomocy obrońcy, ale może nim być jedynie adwokat
Postępowanie karne w sprawach o przestępstwa skarbowe, mimo ścisłego związania z modelem „powszechnego” procesu karnego, charakteryzuje się kilkoma różnicami. Przede wszystkim przedmiotem tego postępowania jest, obok wykrycia i ukarania sprawcy, ochrona interesów finansowych Skarbu Państwa.
Ustawodawca upoważnił również dodatkową grupę podmiotów do prowadzenia postępowania przygotowawczego.
Kierował się przy tym niewątpliwie troską o merytoryczne przygotowanie osób prowadzących ten etap procesu karnego.
Należy bowiem podkreślić, że prawo karnoskarbowe ze względu na swoje ścisłe powiązanie z materią podatkową jest wyjątkowo trudne w prawidłowym stosowaniu.
Kto prowadzi postępowanie
Zgodnie z art. 133 k.k.s. postępowanie przygotowawcze prowadzą:
- urząd celny – w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe określone w art. 63 – 75c, art. 85 – 96 § 1, art. 106h i art. 107 – 111 § 1 oraz w sprawach ujawnionych w zakresie swojego działania przez urzędy celne z art. 106e, art. 106f i art. 106k, a także w sprawach w zakresie swojego działania z art. 54, art. 56, art. 57 § 1, art. 60, art. 61, art. 76, art. 80, art. 83 oraz art. 84 § 1;
- urząd skarbowy – w sprawach o pozostałe przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe;
- inspektor kontroli skarbowej – w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta