Refundacja strat spowodowanych przesunięciem urlopu bez podatku
Jeśli firma zmienia pracownikowi termin wypoczynku i zwraca poniesione wydatki na jego organizację, to zapłaconą kwotę może zaliczyć do kosztów. U zatrudnionego nie powstanie przychód. Nic przecież nie zyskał
- W związku z awarią maszyny niezbędnej do zapewnienia ciągłości procesu produkcyjnego w naszej firmie byliśmy zmuszeni do przesunięcia urlopu wypoczynkowego zaplanowanego przez jednego z naszych pracowników. Pracownik ten z uwagi na posiadane umiejętności i uprawnienia, był niezbędny do usunięcia tej awarii. W związku z zaplanowanym urlopem miał on wykupione wczasy dla siebie i swojej rodziny. Czy zwrot tych wydatków przez firmę będzie dla pracownika przychodem? Czy wydatki te są kosztem podatkowym dla przedsiębiorcy? – pyta czytelnik.
Z art. 163 § 1 kodeksu pracy wynika, że urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane według planu urlopów. Plan ten ustala pracodawca, wziąwszy pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. W praktyce mogą wystąpić różnego rodzaju okoliczności, w następstwie których wykorzystanie urlopu zgodnie z planem będzie po prostu niemożliwe.
Mogą one dotyczyć tak pracowników, jak i pracodawców. Dlatego ustawodawca dopuścił, pod pewnymi warunkami, możliwość przesunięcia zaplanowanego wcześniej urlopu wypoczynkowego. W świetle przepisów prawa pracy może to nastąpić:
- na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami, bądź
- z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta