Choć pomyli się profesjonalista, zaległość ureguluje podatnik
W Polsce usługi w zakresie zarówno doradztwa prawnego, jak i księgowości świadczy szerokie grono profesjonalistów (zwłaszcza doradcy podatkowi, adwokaci, radcowie prawni, biegli rewidenci i podmioty świadczące usługi w zakresie prowadzenia biur rachunkowych – zwani w dalszej części doradcami).
Oczywiście każdy podmiot trudniący się profesjonalnym świadczeniem usług prawnych i księgowych musi spełniać szereg wymogów, określonych przepisami ustawowymi lub korporacyjnymi, jak na przykład zasady etyki.
Z tego katalogu wymagań, jednym z najważniejszych, z punku widzenia bezpieczeństwa obsługiwanych podmiotów, jest obowiązek stałego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych oraz zawarcia i regularnego opłacania składek na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Pierwszy ze wskazanych wymogów zobowiązując doradców do stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych, daje niejako gwarancję wysokiej jakości świadczonych usług. Natomiast obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC
– w przypadku błędnego bądź nienależytego wykonania świadczonych usług – staje się podstawą do późniejszej wypłaty przez ubezpieczyciela określonych świadczeń finansowych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że opłacane ubezpieczenie OC obejmuje również pracowników zatrudnionych u doradców świadczących usługi prawno-księgowe. W przypadku popełnionych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta