Opłaty środowiskowe są kosztem, kary nie
Przedsiębiorca, który płaci grzywnę za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących ochrony środowiska, nie uwzględni ich w rozliczeniach podatku dochodowego. Przepisy nie pozwalają bowiem na uwzględnienie opłat sankcyjnych
Przepisy dotyczące ochrony środowiska nakładają na przedsiębiorców różne opłaty (m.in. środowiskowe). Na ich podstawie mogą również być nakładane na firmy różne sankcje za łamanie przepisów.
Niestety, przepisy o podatku dochodowym (zarówno ustawa o PIT, jak i ustawa o CIT) nie wszystkie z nich traktują jednakowo. Oznacza to, że nie każda uiszczana należność może zwiększyć koszty prowadzonej działalności.
Związek z przychodem
Z art. 272 prawa ochrony środowiska wynika, że środkami finansowymi ochrony środowiska są w szczególności opłata za korzystanie ze środowiska, administracyjna kara pieniężna oraz zróżnicowane stawki podatków i innych danin publicznych służące celom ochrony środowiska.
Przedsiębiorca, którego działalność ingeruje w środowisko naturalne, ma obowiązek uiszczania opłat gospodarczych. Dotyczy to firm wprowadzających gazy lub pyły do powietrza, ścieki do wód lub do ziemi, zajmujących się poborem wody czy składowaniem odpadów. Opłaty te wnosi się na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego.
Opłata za korzystanie ze środowiska naturalnego jest bezpośrednio związana z uzyskanym przychodem przedsiębiorcy. To zaś powoduje, że może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.
Zgodnie bowiem z ogólną definicją zawartą w ustawie o CIT kosztami są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta