Dziecko dokładnie zaplanowane
By wyeliminować ewentualne problemy i powikłania w czasie ciąży, zadbać o zdrowie dziecka i swoje, coraz więcej kobiet, zanim zaplanuje potomstwo, konsultuje się z ginekologiem. Chcą wiedzieć, jakie badania należy wykonać, jak się odżywiać, czego unikać, a co jest wskazane
Pierwszym krokiem w staraniu się o dziecko jest odstawienie tabletek antykoncepcyjnych (a także wyjęcie wkładki domacicznej) na parę miesięcy przed zajściem w ciążę, ponieważ po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej cykle mogą być początkowo nieregularne. Miesiączka może się opóźniać, a w związku z tym spada przewidywalność owulacji i mogą się pojawić trudności z zapłodnieniem.
Kobiety, które mają zaburzenia miesiączkowania po odstawieniu pigułek, powinny udać się do ginekologa, który przepisze leki regulujące menstruację. W krótkim czasie po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej jest zwiększone ryzyko ciąży mnogiej.
Kilka miesięcy przed planowanym poczęciem należy też odstawić używki (alkohol, papierosy), zrobić podstawowe badania i zaszczepić się. Panie, które chorują przewlekle np. na tarczycę, nadciśnienie, cukrzycę, padaczkę czy choroby immunologiczne, powinny skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiednie leczenie.
Polopiryna może zaszkodzić
Płód jest najbardziej wrażliwy na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych między 17. a 56. dniem po zapłodnieniu. W tym czasie niewiele kobiet wie, że jest w ciąży, w związku z czym nie dbają o siebie jak należy. Przyszli rodzice powinni wiedzieć, że związki trujące zawarte w dymie z papierosów przenikają do wszystkich komórek organizmu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta