Kiedy dofinansowanie do wypoczynku nie jest obciążone podatkiem dochodowym
Pracownicy zyskają najwięcej, gdy firma ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych sfinansuje wypoczynek dzieci. Pozwala to uniknąć PIT i składek ZUS bez względu na wysokość dopłaty
Przedłużone weekendy majowy i czerwcowy już za nami, ale prawdziwy sezon urlopowy dopiero się rozpoczyna. Gros pracowników składa więc wnioski urlopowe i organizuje sobie wypoczynek, najchętniej dofinansowywany przez pracodawcę.
Niestety w świetle prawa podatkowego dofinansowywanie wczasów przez pracodawcę jest dodatkowym dochodem pracownika i zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT podlega opodatkowaniu. Pod pewnymi warunkami podatnik może jednak skorzystać ze zwolnień przedmiotowych wymienionych w art. 21 ustawy o PIT. W głównej mierze zależą one od źródła, z jakiego pochodzą dopłaty.
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
W zakładach zatrudniających według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 osób (w przeliczeniu na pełne etaty) dofinansowanie do wypoczynku pracowników i ich bliskich, a także byłych pracowników realizowane jest głównie ze środków zgromadzonych w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (zfśs).
Dofinansowanie za pomocą tej formy jest niewątpliwie najbardziej korzystne dla podatników. Art. 2 ust. 1 ustawy o zfśs zezwala na finansowanie różnych form wypoczynku ze środków funduszu, co oznacza, że mogą to być wczasy zorganizowane przez zakład, przez pracownika osobiście, a także przez osoby trzecie. Warto podkreślić, że dofinansowanie z zfśs może być również przeznaczone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta