Kiedy od umowy można odstąpić
Konsument może się rozmyślić i odesłać na swój koszt to, co kupił w sklepie internetowym. Przedsiębiorca zaś ma obowiązek towar przyjąć i zwrócić otrzymane pieniądze, czasem doliczając do nich odsetki
Przedsiębiorca, który oferuje w Internecie towary, musi przestrzegać przepisów. Zakupy w sklepie internetowym to nic innego jak umowa zawierana na odległość, bo nie ma jednoczesnej obecności obu stron.
Ta zaś podlega regulacjom ustawy z 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (DzU z 2000 r. nr 22, poz. 271 z późn. zm.).
Zobowiązuje ona przedsiębiorę m.in. do przekazania konsumentom określonych informacji, ustanawiając pewne sankcje, które – w razie niedopełnienia tego obowiązku – poniesie przedsiębiorca.
O czym trzeba informować
Konsument najpóźniej w chwili złożenia propozycji umowy powinien otrzymać informacje, które pomogą mu podjąć decyzję o zakupie towaru lub usługi. Oznacza to, że przedsiębiorca musi podać konsumentowi dane swojej firmy, jej adres oraz numer rejestracyjny działalności gospodarczej (dzięki temu konsument będzie mógł z łatwością sprawdzić, czy istnieje on rzeczywiście jako uczestnik obrotu gospodarczego).
Poza tym powinien przekazać konsumentowi informacje o istotnych właściwościach towaru lub usługi, jak również o cenie (i to obowiązkowo ze wszystkimi dodatkowymi wydatkami, jak np. podatki i cła), zasadach zapłaty, kosztach i terminie dostawy.
Często zdarza się, że umowa zostaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta