Wydatki na reklamacje polubowne są traktowane jak reprezentacja
Firma, która dbając o własny wizerunek, pokrywa koszty napraw i wymiany towarów mimo braku takiego obowiązku, nie uwzględni poniesionych wydatków w rozliczeniach podatku dochodowego
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 27 kwietnia 2012 r. (ILPB3/423-95/10/12-S-1/AO).
Jej zdaniem wydatki te mają charakter reprezentacji. Są więc wykluczone z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT.
Z pytaniem zwróciła się spółka, która ponosi szereg wydatków związanych z uwzględnianiem roszczeń z tytułu rękojmi i gwarancji. Dbając o dobre relacje z klientami, często zgadza się na rekompensatę także w sytuacji, gdy nie stwierdzono odstępstw od wymagań przewidzianych dla danego wyrobu.
Spółka zapytała, czy wydatki związane z takim polubownym rozpatrzeniem reklamacji są kosztem uzyskania przychodów.
Izba skarbowa uznała, że nie można ich zaliczyć do kosztów. Spółka nie dała za wygraną i zaskarżyła odpowiedź do WSA w Łodzi. Wyrokiem z 30 listopada 2010 r. (I SA/Łd 867/10) sąd uchylił zaskarżoną interpretację.
Wskazał, że przedstawione w niej stanowisko nie zawiera wyczerpującego uzasadnienia prawnego. Izba nie wyjaśniła też, dlaczego wyrażony pogląd nie zasługuje na uwzględnienie. W ocenie sądu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta