Federalny model dla eurostrefy
Unia szuka sposobów wyjścia z kryzysu. Mędrcy zalecają model federalny
Anna Słojewska
z Brukseli
Unijni przywódcy potwierdzili wczoraj mobilizację 120 mld. euro na inwestycje sprzyjające wzrostowi w UE. Przed północą miała się dopiero rozpocząć dyskusja na temat propozycji Hermana Van Rompuya pogłębienia integracji w strefie euro. A o pilnych działaniach ratunkowych politycy mają rozmawiać dziś w południe, na osobnym szczycie strefy euro.
Rozpoczęty wczoraj szczyt jest 20. od początku 2010 r., gdy Grecja jako pierwszy kraj w strefie euro musiała poprosić o międzynarodową pomoc. Od tej pory programem ratunkowym zostały objęte Irlandia i Portugalia, w trakcie negocjacji o pomocy dla banków jest teraz Hiszpania. Następne w kolejce mogą być Włochy, których premier tnie wydatki budżetowe i przeprowadza rewolucyjne reformy gospodarcze, ale nie jest w stanie przekonać rynków do obniżenia ceny włoskiego długu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta