Do emerytury jeszcze kawałek, ale już bez obaw o utratę posady
Na finiszu kariery zawodowej pracownicy przez cztery lata mogą być niemal pewni, że nie zostaną pozbawieni etatu. Od 2013 roku gwarancja ich zatrudnienia czasowo się wydłuży. Maksymalnie nawet o 16 miesięcy
Ochronę przedemerytalną reguluje art. 39 kodeksu pracy. To on stanowi, że pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia podwładnemu, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, pod warunkiem że z jego osiągnięciem uzyska prawo do emerytury.
Kto pod parasolem
W Polsce powszechny wiek emerytalny wynosi obecnie 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Czteroletnia ochrona przed zwolnieniem rozpoczyna się odpowiednio po ukończeniu 56 i 61 lat.
Gwarancję etatu na cztery lata przed finiszem kariery zapewnia także tzw. obniżony wiek emerytalny, który jest „normalnym” wiekiem emerytalnym dla niektórych grup zawodowych np. górników, kolejarzy, nauczycieli czy innych osób pracujących w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Ten o pięć lat niższy od powszechnego wiek emerytalny u zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest dla nich zwykłym ustawowym wiekiem emerytalnym.
Taką osobę uprawnia zatem do przejścia na świadczenie po zakończeniu ścieżki zawodowej zgodnie z ustawą z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa emerytalna).
A to sprawia, że tacy pracownicy w okresie czterech lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego właściwego dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta