Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są podatkowe skutki sprzedaży towarów otrzymanych za darmo

30 lipca 2012 | Prawo i praktyka | Marcin Szymankiewicz

Przedsiębiorcy, którzy z tytułu nieodpłatnego nabycia rzeczy, praw lub innych świadczeń rozpoznali przychód podatkowy, jego wartość mogą uznać za koszt podatkowy. Ale dopiero w dacie ich zbycia

Jeżeli nieodpłatne nabycie rzeczy, praw lub innych świadczeń (np. towarów handlowych, środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, wyposażenia) skutkowało u podatnika powstaniem przychodu, to w dacie zbycia tych rzeczy, praw lub innych świadczeń przychód ten staje się kosztem uzyskania przychodów podatnika stosownie do art. 15 ust. 1i ustawy o CIT (art. 22 ust. 1d ustawy o PIT).

Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu na przykładzie nieodpłatnie lub częściowo nieodpłatnie nabytych rzeczy w postaci towarów handlowych i środków trwałych.

Ustalenie wartości

Podstawowym warunkiem ustalenia kosztu, o którym mowa w art. 15 ust. 1i ustawy o CIT (art. 22 ust. 1d ustawy o PIT), jest uprzednie powstanie u podatnika przychodu określonego (w przypadku nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy) w art. 12 ust. 5 i 5a ustawy o CIT (art. 11 ust. 2 i 2b ustawy o PIT).

Należy zwrócić uwagę, że w art. 12 ust. 5 i 5a ustawy o CIT (art. 11 ust. 2 i 2b ustawy o PIT) określono jedynie sposób ustalenia wartości otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw. Natomiast o powstaniu przychodu z tytułu nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy decydują inne przepisy ustaw o podatkach dochodowych.

I tak na gruncie CIT przychodem jest m.in. wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9296

Wydanie: 9296

Spis treści
Zamów abonament