Na jak długo i dla kogo trzeba tworzyć grafiki
W systemach i rozkładach czasu pracy przewidujących nierównomierne rozłożenie zadań w okresie rozliczeniowym podwładni co do zasady powinni pracować na podstawie opracowanego planu
Szef nie ma bowiem fizycznej możliwości kompleksowo uregulować rozkładu takich osób w prawie wewnątrzzakładowym. Harmonogramy pracy nie zawsze muszą obejmować cały okres rozliczeniowy, a dla określonej grupy kierowców w ogóle nie trzeba ich układać.
Kierowcy wykonujący przewóz rzeczy
Do 1 stycznia br. sprawa tworzenia grafików dla kierowców wykonujących przewozy towarowe w zakresie systemu równoważnego budziła spore wątpliwości. Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (DzU nr 92, poz. 879 ze zm.) nie regulowała tego i GIP wywodził konieczność tworzenia grafików na cały okres rozliczeniowy ze specyfiki stosowanego systemu, pozwalającego przedłużyć dobowy czas pracy wyłącznie na etapie układania harmonogramu. Na tej podstawie inspektorzy PIP wymagali często podczas kontroli, aby pracodawca przedstawił grafiki pracy kierowców obejmujące cały okres rozliczeniowy.
Wykładnia ta była powszechnie krytykowana, przy czym zwolennicy odmiennego stanowiska podnosili, że nawet przy przewozach regularnych na trasach do 50 km nie wymaga się tworzenia harmonogramów na cały okres rozliczeniowy, a jedynie na miesiąc.
Na tej podstawie uznawano, że przy przewozach towarowych, które nie odbywają się w myśl rozkładu jazdy jak pasażerskie, czy w stałym, utartym rytmie, żądanie okazania harmonogramów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta