Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwrot wydatków z powodu przesunięcia urlopu to nie przychód pracownika, bo nic on na tym nie zyskuje

30 lipca 2012 | Vademecum Podatki i Księgi | Renata Majewska

Kwoty oddane podwładnemu z powodu zmiany terminu wypoczynku nie są dla niego przysporzeniem majątkowym. Nie są więc opodatkowane

W wyjątkowej sytuacji pracodawca ma prawo odwołać zatrudnionego z urlopu wypoczynkowego. Jest to możliwe, gdy wymagają tego sprawy niecierpiące zwłoki i nieprzewidziane w chwili rozpoczynania wypoczynku, a bez tej właśnie osoby nie da się problemu rozwiązać.

Jednak decydując się taki krok firma, ma obowiązek pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem z urlopu, np. wydatki na powrót jego i rodziny z wakacji, proporcjonalne opłaty za hotel czy pensjonat, zakupu jeszcze niewykorzystanych wycieczek, na bilety na imprezy turystyczne (art. 167 kodeksu pracy).

Dwa sposoby rozumienia przepisu

Co do statusu podatkowego refundacji pracownikowi wydatków z racji odwołania z trwającego już wypoczynku wykształciły się dwa poglądy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9296

Wydanie: 9296

Spis treści
Zamów abonament