Zleceniobiorca też zapłaci firmie odszkodowanie
Choć przepisy o odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie dotyczą tylko pracowników, postanowienia takie mogą się także znaleźć w umowie cywilnoprawnej
Pracownicy, którym powierzono mienie firmy z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się, odpowiadają za szkodę powstałą w tym mieniu w pełnej wysokości. Art. 124 k.p. stosuje się przede wszystkim do pieniędzy, papierów wartościowych lub kosztowności, narzędzi i instrumentów, ale również do odzieży i obuwia roboczego.
Aby ustanowić taki rodzaj obciążenia, szef i podwładny muszą zawrzeć dodatkową, poza angażem, umowę na piśmie. Pracodawca nie ma jednak podstaw zawrzeć analogicznego kontraktu z osobą zatrudnioną na zlecenie.
Swoboda umów
Może jednak ukształtować odpowiedzialność materialną w zakresie mienia powierzonego zleceniobiorcy analogicznie jak u zatrudnionego na umowie o pracę. Z dobrodziejstwa tego rozwiązania skorzysta dzięki zasadzie swobody umów.
W zleceniu wolno bowiem zawrzeć klauzulę odsyłającą odpowiedzialność zleceniobiorcy do kodeksu pracy. Podobnie zinterpretował to Sąd Najwyższy w wyroku z 9 grudnia 1999 r. (I PKN 434/99). Przyjął, że strony umowy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta