Należności za podróż służbową z limitowanym zwolnieniem
Choć pracodawcy prywatni zasady rozliczeń związanych z delegacją mogą określić w regulacjach zakładowych, to zwolnienie z PIT i tak nie przekroczy pułapów z rozporządzeń dla sfery budżetowej
W podróży służbowej przebywa pracownik, który na polecenie szefa wykonuje zadanie służbowe poza siedzibą pracodawcy bądź poza stałym miejscem zamieszkania (art. 775 § 1 kodeksu pracy).
Pracownikom stacjonarnym szef powinien wskazywać miejsce pracy w formie punktu geograficznego, np. Gdańsk, Łomianki (co może się pokrywać z siedzibą zakładu, ale nie musi), a mobilnym za wyjątkiem kierowców – jako pewien obszar, np. województwo, Polska, a nawet kraje Unii Europejskiej (tak uchwała SN w składzie siedmiu sędziów z 19 listopada 2009 r., II PZP 11/08).
Wskazane obszarowo miejsce pracy pracowników mobilnych (z wyjątkiem kierowców) musi odzwierciedlać rzeczywisty stan, a więc pozostawać stale zsynchronizowane z rodzajem pracy.
Od 3 kwietnia 2010 r. (data nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców) podróż służbowa kierowcy to zadanie polegające na wykonywaniu na polecenie pracodawcy:
- przewozu drogowego poza miejscowością, gdzie pracodawca ma siedzibę bądź inne miejsce prowadzenia działalności (filia, przedstawicielstwo, oddział),
- wyjazdu poza takie miejscowości.
Dwa rozporządzenia
Pracownikowi odbywającemu delegację służbową należy się zwrot kosztów poniesionych z tego tytułu. Należności przysługujące z tego tytułu zatrudnionym w sferze budżetowej określają dwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta