Naruszenie norm techniczno-budowlanych czasami może być legalne
Pawilon handlowy może stanąć bliżej granicy działki sąsiada, niż pozwala na to prawo. Kiedy jest to możliwe?
Życie jest bogatsze od przepisów. Dlatego ustawodawca zostawia w nich furtki, które pozwalają czasami na elastyczne reagowanie. I tak, zgodnie z art. 9 prawa budowlanego, inwestor może budować z naruszeniem przepisów techniczno-budowlanych tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Ponadto jego inwestycja nie może:
- powodować zagrożenia życia ludzi lub bezpieczeństwa mienia, a w stosunku do obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego nie może ograniczać dostępu dla osób niepełnosprawnych,
- powodować pogorszenia warunków zdrowotno-sanitarnych i użytkowych, a także stanu środowiska (po spełnieniu określonych warunków zamiennych).
Zgoda starosty
Ponadto na każde odstępstwo należy uzyskać zgodę starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu. W tym celu składa się wniosek do starosty (prezydenta), a ten (aby wniosek załatwić) musi wystąpić o upoważnienie do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.
Minister ma prawo przyznać tzw. promesę udzielenia zgody, ale może również odmówić. Wystarczy, że uzna wniosek za wadliwy lub nieuzasadniony, np. starosta występuje o upoważnienie na odstępstwo od przepisów, których dana inwestycja nie wymaga, albo nie zasługuje na uwzględnienie, gdyż nie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta