Obiady fundowane przez pracodawcę nie zawsze są obciążone podatkiem
Posiłki udostępniane załodze mogą pod pewnymi warunkami korzystać z ulg. Zależy to od źródła ich finansowania oraz formy przyznanego profitu
Czasami pracodawca ma obowiązek nakarmić podwładnych. Dotyczy to tzw. profilaktycznych posiłków, jakie firmy muszą udostępniać zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. Pracodawcy często oferują też załodze bezpłatnie obiady w zakładowych bufetach albo też przekazują im talony do wymiany na posiłek w zewnętrznych jadłodajniach.
Takie świadczenia dla pracowników korzystają z różnych zwolnień ubezpieczeniowych i podatkowych. Dużo zależy od źródła ich sfinansowania (środki obrotowe firmy, fundusz socjalny) czy też formy przyznanego profitu (w naturze, pieniądz czy talon). Przedstawiamy, jak te kwestie wyglądają w praktyce.
Praca w trudnych warunkach
Od wartości profilaktycznych posiłków firma nie odprowadza zaliczki na podatek dochodowy – pod warunkiem że wydaje je zgodnie z przepisami BHP.
Zakład musi zapewnić nieodpłatnie gorące danie dziennie każdemu pracującemu w warunkach szczególnie uciążliwych, czyli przy pracach:
- związanych z wysiłkiem fizycznym powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek organizmu powyżej:
Pracodawcy często dofinansowują zatrudnionym posiłki w firmowych bufetach. Jednak takie benefity nie korzystają z żadnej ulgi podatkowej
– 2000 kcal (8375 kJ) u mężczyzn i 1100 kcal (4605 kJ) u kobiet bez względu na miejsce ich świadczenia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta