Po śmierci zaliczki też są odprowadzane
Świadczenia, których firma nie zdążyła wypłacić zatrudnionemu do dnia jego śmierci, są przychodem z tytułu praw majątkowych. Są one wypłacane jego rodzinie
W dniu śmierci podwładnego stosunek pracy ulega wygaśnięciu. Wynika to z art. 631 kodeksu pracy. Wynagrodzenia i inne świadczenia ze stosunku pracy, jakich pracodawca nie zdążył mu uiścić, stają się w tej chwili prawami majątkowymi przechodzącymi po równo na jego małżonka oraz inne osoby spełniające warunki do uzyskania renty rodzinnej w rozumieniu ustawy emerytalnej.
Chodzi o wszelkie świadczenia należne pracownikowi, jakich pracodawca nie uregulował zatrudnionemu przed jego śmiercią, np. wynagrodzenie za pracę, za czas choroby, za godziny nadliczbowe, premie, nagroda jubileuszowa, ekwiwaalent za urlop wypoczynkowy.
Ustawodawca wprowadził uproszczony sposób (z pominięciem prawa spadkowego) wsparcia osób bliskich nieżyjącego pracownika, do których utrzymania się on przyczyniał. Pracodawca sam ustala i weryfikuje uprawnienia i jak najszybciej uiszcza wskazane prawa majątkowe członkom rodziny zatrudnionego bez czekania na:
- pozytywną decyzję przyznającą konkretnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta