Wizyta dziś, a zwolnienie za kilka dni
Lekarz nie zawsze wydaje zaświadczenie o niezdolności do pracy od dnia, kiedy odwiedził go pacjent. Nie oznacza to jednak, że jest ono błędne i nie daje prawa do wypłaty świadczenia
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonym, którzy muszą przerwać świadczenie pracy w związku z chorobą najbliższych (dzieci, małżonka, rodzeństwa, rodziców, teściów, dziadków, wnuków) lub jeżeli w pewnych sytuacjach opieki wymaga zdrowe dziecko, które nie ukończyło ośmiu lat. Podstawowym dokumentem stanowiącym podstawę do wypłaty tego świadczenia za czas sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny jest zaświadczenie lekarskie wydane na druku ZUS ZLA.
- Pracownica pobierała zasiłek za czas opieki nad chorym 6-letnim synem od 13 do 20 sierpnia br. Ponownie przyniosła zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad tym samym dzieckiem na okres od 24 sierpnia do 5 września br. Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA zostało wystawione 20 sierpnia br. Czy zostało prawidłowo wydane i na jego podstawie możemy wypłacić zasiłek opiekuńczy? – pyta czytelniczka.
Wydanie zwolnienia lekarskiego od przyszłej daty nie powinno budzić wątpliwości, jeśli początek orzeczonej w nim niezdolności do pracy przypada najpóźniej od czwartego dnia od jego wystawienia.
Zgodnie z art. 32 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta