Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasiłki dla pracujących za granicą oblicza się inaczej

12 września 2012 | Prawo i praktyka | Aldona Salamon
Autorka  jest ekspertem ds. wynagrodzeń, wykładowcą
źródło: Rzeczpospolita
Autorka jest ekspertem ds. wynagrodzeń, wykładowcą
ROZLICZENIE PENSJI ZA SIERPIEŃ
źródło: Rzeczpospolita
ROZLICZENIE PENSJI ZA SIERPIEŃ

W podstawie wymiaru świadczeń przysługujących pracownikom, którzy zostali oddelegowani do pracy w innym kraju, uwzględnia się również te składniki, które zwykle są pomijane

- Jeden z naszych wieloletnich pracowników pięć miesięcy temu został oddelegowany do pracy do Niemiec (od 1 kwietnia br.). W okresie oddelegowania opłacamy za niego składki w Polsce na podstawie uzyskanego z ZUS zaświadczenia A1. W tym czasie pracownik otrzymuje, oprócz stałej płacy miesięcznej, dodatek funkcyjny, który nie jest pomniejszany za czas absencji chorobowej (zgodnie z postanowieniami umowy o pracę). Ponadto firma opłaca za niego składkę na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Pracownik ten zachorował we wrześniu br. i jest to jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. W jaki sposób powinniśmy ustalić podstawę wymiaru przysługującego mu we wrześniu wynagrodzenia chorobowego? – pyta czytelnik.

Pracownikowi oddelegowanemu do pracy w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, nadal podlegającemu ubezpieczeniom w Polsce, przysługują świadczenia przewidziane polskimi przepisami, tj. wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni choroby (14 dni – jeśli ukończył 50 lat) trwającej w danym roku kalendarzowym, a następnie zasiłek chorobowy.

Do obliczenia podstawy wymiaru zasiłków dla tych pracowników przyjmuje się, podobnie jak w przypadku osób wykonujących pracę w Polsce, przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9333

Wydanie: 9333

Spis treści
Zamów abonament