Niekiedy pracownik zachowa etat do końca procesu
Jeśli podwładny odwołał się od wypowiedzenia i wygrał proces w pierwszej instancji, sąd może nakazać szefowi jego dalsze zatrudnienie do czasu prawomocnego finału sporu
Możliwość taką przewiduje art. 4772 § 2 kodeksu postępowania cywilnego. Zatem ten, kto otrzymał wymówienie i wniósł o uznanie go za bezskuteczne, może też domagać się, aby sąd nakazał pracodawcy dalsze utrzymanie go na etacie do końca procesu. W istocie na mocy takiego orzeczenia dochodzi do wykonania nieprawomocnego wyroku o uznaniu wypowiedzenia za bezskuteczne. Ma to zapewnić pracownikowi środki utrzymania do czasu prawomocnego zakończenia sporu.
W praktyce z takim żądaniem mogą występować przede wszystkim zatrudnieni na umowach na czas nieokreślony. To zwłaszcza im przysługuje roszczenie o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia (art. 45 § 1 k.p.). Ponadto osoby o dłuższym stażu pracy mają długi okres wypowiedzenia (ar. 36 § 1 k.p.), w ciągu którego może dojść do wydania wyroku przez sąd pierwszej instancji.
Na wniosek
Orzeczenie sądu nakazujące szefowi dalsze zatrudnienie podwładnego może zapaść wyłącznie na wniosek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta