Umowy śmieciowe popularne, ale nie zawsze bezpieczne
Zakaz zastępowania stosunku pracy innymi kontraktami obowiązuje nie tylko w Polsce. Ale również sąsiedzi borykają się z przeciwdziałaniem próbom jego obejścia
Wielu małych oraz średnich przedsiębiorców kształtuje swoje relacje biznesowe w taki sposób, aby maksymalnie zoptymalizować koszty działalności. Szeroko dyskutowane w ostatnim czasie umowy śmieciowe to reakcja na sytuację makroekonomiczną i próba redukowania tych kosztów.
Z drugiej jednak strony często dochodzi do pozorności zawieranych kontraktów czy wykonywanych czynności prawnych. Przedsiębiorcy niejednokrotnie bowiem układają swoje działania od strony formalnoprawnej, podczas gdy dotychczasowe umowy między kontrahentami, wykonywanie zobowiązań umownych oraz pracowniczych pozostaje w rzeczywistości niezmienione.
Okazuje się, że podobne problemy z umowami mają także nasi sąsiedzi w Europie Środkowowschodniej. Systemy prawne różnie podchodzą do kwestii tego rodzaju umów. Porównując nasze doświadczenia, można zauważyć zarówno podobieństwa, jak i różnice stosowanych rozwiązań.
Rodzime prawo
Zgodnie z art. 83 § 1 kodeksu cywilnego (k.c.) nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Ponadto, jeżeli zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, jego ważność ocenia się według właściwości tej czynności. W praktyce może to na przykład oznaczać, że jeżeli strony zawrą fikcyjną umowę-zlecenie, aby w rzeczywistości ukryć związanie stosunkiem pracy, oświadczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta