Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez jasnych reguł kamery nie będzie

13 września 2012 | Prawo i praktyka | Paweł Markowski

Pracodawcy, który niewłaściwie zarządza monitoringiem, grożą nawet dwa lata więzienia

Monitoring pracowniczy to dopuszczalne przez prawo narzędzie kontroli wykonywania zadań służbowych. Każdy pracodawca stosujący nad personelem nadzór wideo musi jednak wziąć pod uwagę przepisy kodeksu pracy oraz ustawy  z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm., dalej ustawa). Jeśli się do nich nie zastosuje, naraża się na odpowiedzialność cywilną i karną.

Informacje wrażliwe

Do podstawowych obowiązków szefa należy m.in. odpowiednie przechowywanie, przestrzeganie czasu gromadzenia, a następnie utylizacja zarejestrowanych materiałów wideo po tym, gdy minie już dopuszczalny okres ich archiwizowania.

Polscy pracodawcy coraz częściej decydują się na zainstalowanie monitoringu. Zwykle motywują to chęcią lepszej kontroli podwładnych, aby zwiększyć ich wydajność oraz efektywność w pracy. Wprowadzenie kamer ma np. zapobiec działaniom podejmowanym przez pracowników przeciwko firmie. Przykładem może być sytuacja, gdy szef podejrzewa, że podwładny nie wykonuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9334

Wydanie: 9334

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament