Dyrektywa 112 jest integralną częścią polskiego systemu prawa podatkowego
Prawo wspólnotowe może być objęte wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Porównywanie postanowień ustawy o podatku od towarów i usług z jej wzorcem, czyli dyrektywą VAT, jest elementem wykładni przepisów przez organy podatkowe
Tak orzekł NSA 17 sierpnia 2012 r. (I FSK 1418/11).
Spółka sprzedaje produkowane przez siebie wyroby na rynek polski, rynek UE oraz na eksport. Przy eksporcie zdarzają się przypadki, w których spółka nie dysponuje ani komunikatem IE-599, ani dokumentem celnym potwierdzającym procedurę wywozu. W takiej sytuacji spółka rozpoznaje obowiązek podatkowy i wykazuje sprzedaż ze stawką VAT krajową już w miesiącu powstania obowiązku podatkowego, tj. w miesiącu dokonania eksportu.
W związku z tym spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, zadając pytanie:
Czy w świetle art. 131 w zw. z art. 146 ust. 1 lit. a dyrektywy 112, spółka wobec braku dokumentów wymaganych ustawą o VAT postępuje prawidłowo opodatkowując eksport stawką krajową?
Organ podatkowy wydał postanowienie, w którym odmówił wydania interpretacji, uważając, że obowiązującym w Polsce prawem w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta