Populizm rządzi w Europie
Jakość dyskusji o naszych piramidach finansowych i kryzysie w eurolandzie jest podobnie niska – zauważa główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu
Decyzja podjęta przez Radę Gubernatorów Europejskiego Banku Centralnego o możliwości uruchomienia warunkowego programu nielimitowanego zakupu na rynku wtórnym obligacji rządowych, o krótkiej, bo nieprzekraczającej trzech lat zapadalności, wyznacza zupełnie nowy etap w funkcjonowaniu EBC.
Niezbadane obszary
Po pierwsze – jest to praktyczna realizacja głośnej lipcowej zapowiedzi prezesa Maria Draghiego, że EBC zrobi wszystko, co możliwe, dla uratowania strefy euro przed rozpadem. Czym bowiem są w istocie operacje nazwane outright monetary transactions (OMT), uzupełnione o kolejne złagodzenie kryteriów jakościowych przyjmowanych przez EBC zabezpieczeń dla udzielonych bankom pożyczek (łącznie z możliwością przedstawiania jako zabezpieczenia aktywów denominowanych w walutach innych niż euro), oraz odstąpienie przez EBC od statusu uprzywilejowanego pożyczkodawcy (senior creditor)?
Otóż sięgnięcie po takie rozwiązanie oznacza wytoczenie przez EBC najcięższych armat dla obrony przed atakami spekulacyjnymi kraju, który zwróci się o pomoc i będzie realizował program naprawczy, mający umożliwić mu powrót do samodzielnego finansowania się na rynku po cenach możliwych do zaakceptowania.
Interwencjom EBC na rynku długu brak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta