Nieuczciwy najemca trafi szybko do noclegowni
Eksmisja z lokalu wynajmowanego okazjonalnie nie wymaga wyroku sądowego. Można ją przeprowadzić w ciągu kilku dni
Upływ czasu, na jaki została zawarta umowa najmu okazjonalnego, albo jej rozwiązanie za wypowiedzeniem powoduje, że najemca musi opuścić zajmowany lokal. Jeżeli tego nie uczyni dobrowolnie, właściciel lokalu może szybko doprowadzić do eksmisji niechcianego lokatora.
Pisemne żądanie właściciela
Wyprowadzanie najemcy, który utracił prawo do zamieszkiwania w lokalu, musi się odbywać według ściśle określonej procedury. Pierwszym krokiem jest doręczenie najemcy żądania opróżnienia mieszkania (tj. wyprowadzenia się ze swoimi rzeczami). Takie żądanie musi zostać przedłożone na piśmie i opatrzone urzędowo poświadczonym podpisem właściciela. Co do zasady poświadczenie własnoręczności podpisu sporządzić może tylko notariusz.
Pismo z żądaniem opróżnienia lokalu musi zawierać
w nim m.in.:
- oznaczenie właściciela oraz najemcy, którego żądanie dotyczy,
- wskazanie umowy najmu okazjonalnego lokalu i przyczynę ustania stosunku z niej wynikającego,
- termin, nie krótszy niż siedem dni od dnia doręczenia żądania najemcy, w którym najemca i osoby z nim zamieszkujące mają opróżnić lokal.
Wynajmujący lokal właściciel może wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego, mimo że jest ona zawarta na czas określony. Ustawa przewiduje, że jest to dopuszczalne, w sytuacji gdy lokator używał lokalu w sposób sprzeczny z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta