Jak rozliczyć wydatki związane z wypłatą dywidendy
Organy podatkowe zgadzają się, że organizacja walnego zgromadzenia w celu ustalenia podziału zysku i w związku z tym ewentualnie wysokości dywidendy są kosztem uzyskania przychodów. Wartość poczęstunku budzi jednak wątpliwości
Definicja kosztów uzyskania przychodów zawarta jest w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Zgodnie
z nim są nimi wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Analizując zasady wydatków związanych z dywidendą, należy mieć na uwadze ten przepis.
Spółka musi zapłacić
Z kodeksu spółek handlowych wynika, że organizacja walnego zgromadzenia wspólników również w celu podziału zysku za ubiegły rok i ustalenia kwoty dywidendy jest obowiązkiem spółki z o.o.
Obowiązki spółki
Na podstawie art. 191 § 1 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Zgodnie z art. 231 § 1 i § 2 pkt 1 i 2 k.s.h. zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego.
Przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno być rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta