Wynajmujący może skutecznie zabezpieczyć swoje prawa
Umowa o najem okazjonalny może być zawarta tylko na czas oznaczony, nie dłuższy niż dziesięć lat. Obowiązkowo musi mieć formę pisemną. W przeciwnym razie nie będzie ważna
Zbliża się początek kolejnego roku akademickiego, a wraz z nim okres gorączkowego poszukiwania stancji przez studentów. Dziesiątki tysięcy właścicieli decyduje się wtedy na wynajęcie mieszkań. Wielu z nich robi to jednak bez dopełniania wymaganych prawem formalności. Powodem jest przede wszystkim obawa przed trwającą długo eksmisją w przypadku konfliktu z nieuczciwym lokatorem i chęć uniknięcia płacenia podatku dochodowego. Sposobem na rozwiązanie tego problemu może być najem okazjonalny, który pozwala na bezpieczne wynajęcie nieruchomości. Daje bowiem gwarancję szybkiego usunięcia opornych lokatorów po rozwiązaniu stosunku najmu.
Zawarcie umowy o najem okazjonalny wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Dlatego na takie warunki decyduje się określony krąg najemców. Są to przede wszystkim osoby młode (uczniowie, studenci, świeżo upieczeni absolwenci), którym przychodzi mieszkać poza rodzinnym domem i są w stanie bez trudu otrzymać pisemne poręczenie eksmisyjne od rodziców. Z uwagi na kryzys na rynku nieruchomości i zaostrzoną politykę kredytową banków najem okazjonalny jest również doskonałym rozwiązaniem dla młodych par, które nie mogą liczyć na kredyt mieszkaniowy.
Mieszkanie, pracownia
Umowę najmu okazjonalnego można zawrzeć jedynie dla lokalu mieszkalnego. Za taki art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy ochronie praw lokatorów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta