Licz na wiedzę i zróżnicowanie portfela
Jak mądrze kupować jednostki funduszy inwestycyjnych, by zniwelować ryzyko porażki finansowej? Ich sprzedawcy sprawdzają wiedzę klientów, ale warto też samemu się szkolić, sprawdzać wyniki, czy inwestować w różne typy funduszy. Warto też sprawdzać ocenę, jaką Komisja Nadzoru Finansowego wystawia podmiotowi, któremu powierzamy pieniądze
Pan Marek, klient Pekao SA, kilka tygodni temu zdecydował się na zakup jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Już wcześniej zdarzało mu się, że inwestował w ten sposób. – Ale to było kilka lat temu, wtedy kupowałem jednostki Pioniera, których już dawno się pozbyłem – wspomina.
Dodaje, że przez te kilka lat sporo się zmieniło w Pekao SA w związku z zakupem funduszy. – Przed podpisaniem umowy musiałem wspólnie z pracownikiem banku wypełnić tzw. kwestionariusz adekwatności – opowiada nasz czytelnik. – Na podstawie odpowiedzi bank wystawił mi ocenę adekwatności inwestowania w poszczególne rodzaje funduszu – opowiada pan Marek.
Jak tłumaczy Tomasz Bogusławski z departamentu komunikacji korporacyjnej Pekao SA, kwestionariusz przeprowadzany przez pracowników wynika z dyrektyw MiFID (Markets in Financial Instruments Directive), która w banku obowiązuje od kwietnia 2010...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta