Administrowanie, to nie tylko podział, ale i egzekucja
Świadczenia przyznane ze środków socjalnych podlegają potrąceniom jako wierzytelności pieniężne. Czasem więc zamiast do uprawnionego, trafią do komornika lub urzędu skarbowego
Art. 9. Wspólna działalność socjalna
1. Pracodawcy mogą prowadzić wspólną działalność socjalną na warunkach określonych w umowie. Przepisy art. 8 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
2. (uchylony)
3. Umowa, o której mowa w ust. 1, określa w szczególności przedmiot wspólnej działalności, zasady jej prowadzenia, sposób rozliczeń oraz tryb wypowiedzenia i rozwiązania umowy. Umowa może także określać warunki odstąpienia od jej stosowania oraz odpowiedzialność stron z tego tytułu.
Art. 10. Administrowanie funduszem
Środkami Funduszu administruje pracodawca.
Komentarz
Zasoby zfśs stanowią wyodrębniony majątek pracodawcy. Jednocześnie ten ostatni jest zarządcą tych środków, co oznacza m.in. następujące czynności:
- naliczenie odpisów na zfśs,
- przekazanie ich na wyodrębnione konto zfśs,
- uchwalenie regulaminu zfśs,
- wydatkowanie środków zfśs zgodnie z ustawą o zfśs w sposób określony w regulaminie socjalnym.
W obowiązkach zarządzania funduszem socjalnym zakład jest ograniczony uprawnieniami związków zawodowych, w tym koniecznością:
- uzgodnienia z nimi treści regulaminu socjalnego i jego zmiany,
- uzyskaniem ich zgody na rezygnację z tworzenia zfśs, gdy szef...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta