Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdy musi wskazać wyższe zarobki

27 września 2012 | Prawo i praktyka | Zygmunt Łobejko

Jeśli ZUS nigdy nie wypłacał przyznanego świadczenia, nie ma żadnych ograniczeń, żeby przeliczyć jego wysokość. Podobnie jest w przypadku, gdy uprawniony stara się o innego rodzaju emeryturę

Osoby, które po przyznaniu emerytury lub renty nie pobrały świadczenia wskutek zawieszenia prawa do jego pobierania (np. osiągały wynagrodzenie przekraczające 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia lub kontynuowały pracy zatrudnienie podjęte przed przejściem na emeryturę bez rozwiązania stosunku), do przeliczenia podstawy wymiaru świadczenia nie muszą wskazywać wyższych zarobków. Mogą wskazać wynagrodzenia niższe, uzyskane w całości lub w części po przyznaniu emerytury.

Nawet jeśli wskaźnik podstawy wymiaru okaże się niższy, to przy jednoczesnym zastosowaniu kwoty bazowej obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości emerytury (która co roku rośnie), po jej przeliczeniu świadczenie będzie wyższe od poprzednio pobieranego.

ZUS oblicza świadczenia przy zastosowaniu kwoty bazowej obowiązującej w dacie zgłoszenia wniosku o to przeliczenie. Ustalając podstawę wymiaru emerytury z zastosowaniem nowej kwoty bazowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9346

Wydanie: 9346

Spis treści
Zamów abonament