Jaka faktura za pobyt w szpitalu lub sanatorium
Organy podatkowe zgadzają się, że opłata za nocleg w podmiotach leczniczych jest zwolniona z VAT, nawet gdy nie jest niezbędna dla wykonywania usług w zakresie opieki medycznej. Wystarczy związek z tymi świadczeniami
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT zwalnia się z tego podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze. Zakres tego zwolnienia czasem budzi wątpliwości. Przykładem są różnego rodzaju opłaty za pobyt.
Gdy minął termin wyjścia
Problemem tym zajmowała się Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 17 lipca 2012 r. (IBPP3/443-592/12/EJ). Pytanie zadał szpital. Wyjaśnił, że w stosunku do pacjentów, którzy nie opuszczają szpitala pomimo poinformowania, że ich stan zdrowia nie wymaga całodobowych świadczeń zdrowotnych (czyli pomimo upływu terminu wyjścia), wystawiana jest faktura dotycząca kosztów pobytu. Pozwala na to art. 30 ust. 4 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (DzU nr 112, poz. 654 ze zm.). Wnioskodawca zapytał, czy w takiej sytuacji znajduje zastosowanie zwolnienie z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług?
Izba skarbowa potwierdzila, że szpital powinien wystawić fakturę ze zwolnieniem. Zauważyła, że kluczowe jest pytanie, czy świadczone przez wnioskodawcę usługi polegające na zapewnieniu pacjentowi możliwości jego dalszego pobytu w szpitalu w sytuacji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta