Czy działalność objęta zwolnieniem musi być związana z terenem SSE
Jednostka działająca na terenie specjalnej strefy ekonomicznej powinna być wyodrębniona organizacyjnie w taki sposób, aby na podstawie jej urządzeń księgowych, można było bezspornie ustalić wysokość dochodów
Zarówno ustawa z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (tekst jedn. DzU z 2007 nr 42, poz. 274 ze zm.; dalej: ustawa o SSE), jak i przepisy ustaw o podatkach dochodowych (odpowiednio art. 17 ust. 1 pkt 34 i ust. 4 ustawy o CIT i art. 21 ust. 1 pkt 63a i ust. 5a ustawy o PIT) wskazują, że zwolnieniu z podatku dochodowego podlegają dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach zezwolenia. Wymóg ten oznacza, że działalność objęta zwolnieniem musi być związana z terenem strefy. Wynika to z celu istnienia stref, jakim jest przyspieszenie rozwoju gospodarczego części terytorium kraju.
Rozporządzenie Rady Ministrów z 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych (DzU nr 232, poz. 1548; dalej: rozporządzenie strefowe) wskazuje na następujące aspekty związku inwestycji z terytorium strefy:
- dokonanie i utrzymywanie inwestycji w regionie, w którym udzielono pomocy publicznej,
- ponoszenie wydatków inwestycyjnych (traktowanych jako koszty kwalifikowane) na terenie strefy,
- w przypadku prowadzenia działalności również poza obszarem SSE - konieczność odpowiedniego wydzielenia organizacyjnego działalności prowadzonej na terenie strefy,
- określanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta