Kryzys omija spółdzielców
Nasz sektor jest szczególnie odporny na zewnętrzne wstrząsy – ocenia prezes Banku Polskiej Spółdzielczości w rozmowie z Moniką Krześniak i Pawłem Czuryłą
Rz: W lipcu objął pan stanowisko szefa Banku BPS, a we wtorek dostał pan zgodę KNF. Jakie zmiany w jego funkcjonowaniu chce pan wprowadzić?
Tomasz Mironczuk: Chcę kontynuować rozwój całej grupy kapitałowej zbudowanej przez ostatnie lata wokół Banków Polskiej Spółdzielczości. Tworzą ją instytucje powołane do obsługi zrzeszonych banków spółdzielczych, takie jak: dom maklerski, centrum finansowe, spółka leasingowa i faktoringowa. Nowością będzie zbudowanie centrum usług wspólnych świadczących serwis dla Banku BPS i dla zrzeszenia. Mam tu na myśli usługi informatyczne, zakupowe czy też outsourcing działań marketingowych. Dla banku zrzeszającego to akcjonariusze są kluczowym klientem, czyli 365 banków spółdzielczych jest teraz moim oczkiem w głowie. BPS powołany jest do opieki nad zrzeszonymi w nim bankami. Banki zrzeszone specjalizują się natomiast w obsłudze klientów prywatnych i instytucjonalnych w obszarze rolnictwa, wspierają polską wieś oraz rodzimą małą i średnią przedsiębiorczość.
Jak pan ocenia siłę finansową i kapitałową BPS do pełnienia funkcji banku zrzeszającego? W pierwszym półroczu znacząco spadł zysk oraz współczynnik wypłacalności (poniżej progu 10 proc.)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta