Ukryta dywidenda stwarza problemy
Dywidendy należne udziałowcom z tytułu udziału w spółce kapitałowej są wypłacane z zysku spółki po opłaceniu daniny. Otrzymane przez udziałowca kwoty podlegają u niego opodatkowaniu
Dywidendy są środkami przenoszonymi z majątku spółki do majątku jej wspólnika. Podstawą jest umowa spółki. Świadczenie to jest realizacją szczególnego zobowiązania wynikającego z relacji spółka kapitałowa – wspólnik, jakim jest obowiązek wypłaty zysku, który został przeznaczony do podziału.
Dywidendy nie można więc traktować jako świadczenia poniesionego w celu uzyskania przychodu przez osobę prawną (art. 16 ust. 1 pkt 15 ustawy o CIT). Analogicznie przedstawia się sprawa wypłat z zysku osób prawnych powstałych w trybie innych przepisów niż kodeks spółek handlowych (dalej ksh). Chodzi m.in. o spółdzielnie. W obu przypadkach mamy bowiem do czynienia z dystrybucją zysku na rzecz „właścicieli" danej jednostki gospodarczej.
Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną.
Nielegalna optymalizacja
W praktyce zdarza się, że podział zysku spółki na rzecz wspólników przybiera charakter tzw. ukrytej dywidendy. Chodzi o sytuacje, gdy spółka obok podziału zysku przyznaje wspólnikowi korzyść majątkową, której w tych samych warunkach i przy zachowaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta