Kiedy uda się przeliczyć emeryturę
Prawo do ponownego ustalenia wysokości pobieranego świadczenia i sposób jego obliczenia różnią się w zależności od wcześniej wykazanych zarobków, stażu pracy i zasad jego przyznania
Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.) określa warunki, które trzeba spełnić, aby wysokość emerytury lub renty mogła zostać ustalona na nowo.
Dotarcie do papierów
Osoby, które wskazały do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty stosunkowo niskie wynagrodzenia, a obecnie udało im się dotrzeć do dokumentacji płacowej pozwalającej na obliczenie podstawy od wyższych zarobków, w każdej chwili mogą zgłosić w tej sprawie wniosek. ZUS obliczy wysokość emerytury lub renty od nowej podstawy wymiaru, uwzględniającej te wyższe wynagrodzenia, pod warunkiem że wskaźnik wysokości podstawy wymiaru ustalony od tych zarobków okaże się wyższy od ostatnio naliczonego.
Z innego okresu
Z możliwości uzyskania wyższej emerytury lub renty mogą skorzystać osoby, którym podstawę wymiaru świadczenia ustalono z okresu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta