Skóra do naprawy
Zdolność do regeneracji dużych partii ciała odkryta u afrykańskich myszy to nadzieja dla ludzi na skuteczniejsze leczenie urazów
Afrykańskie gryzonie – myszy kolczaste – są w stanie uwolnić się ze szponów drapieżców, tracąc spore połacie skóry, która szybko odrasta wraz z włosami. Ta zdolność do regeneracji tkanek, niewiele mniejsza niż mają niektóre płazy, np. salamandry, czy gady – jest zaskoczeniem dla naukowców. Wyniki badań, które to potwierdzają, zostały opublikowane w dzisiejszym wydaniu magazynu „Nature".
Dotychczas naukowcy przypuszczali, że zdolność do odrastania utraconych części ciała charakterystyczna dla jaszczurek i płazów nie występuje u ssaków. Tymczasem okazało się, że takie możliwości mają także ssaki. Skoro tak, to tę umiejętność mogą posiadać również ludzie.
Zrozumienie mechanizmu biologicznego, jaki stoi za taką zdolnością, jest bezcenne w terapiach wymagających regeneracji tkanek u ludzi. Badacze z międzynarodowego zespołu prześledzili wstępnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta