Zwrot opłat nie podlega VAT
Jeżeli podatnik pośredniczący w transakcji poniósł wydatki w imieniu i na rzecz swojego kontrahenta, to sumy otrzymane jako zwrot zapłaconych przez niego kwot są wyłączone z podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług
- Kancelaria radców prawnych prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, będącej podatnikiem VAT. Do kosztów wynagrodzenia za świadczenie usługi prawnej, którymi są obciążani nasi klienci, jest doliczany VAT. W umowie o świadczenie usług prawnych zawarty jest odrębny zapis zobowiązujący klienta do ewentualnego zwrotu kosztów opłat sądowych, skarbowych, notarialnych oraz innych publicznoprawnych obciążeń, które nie wchodzą w skład wynagrodzenia za usługę prawną. Często zdarza się, że kancelaria z własnego rachunku bankowego ponosi te opłaty za klienta, do którego potem występuje o ich zwrot.
Opłaty te ponoszone są w imieniu i na rzecz klienta. Nie wchodzą one w skład wynagrodzenia określonego w umowie za świadczenie usługi prawnej, co po części wynika też z faktu, że na etapie zawierania umowy z klientem trudno określić, jaka będzie ostateczna wysokość tych opłat. Kancelaria ma potwierdzenia przelewów dokonanych drogą elektroniczną, na których w tytułach przelewu wskazywane są sygnatury spraw lub postępowań bądź nazwy czynności, w związku z którymi są ponoszone te opłaty. Czy zwrot opłat urzędowych podlega opodatkowaniu VAT? – pyta czytelnik.
Zwrot opłat, o których napisał czytelnik, powoduje powstanie wątpliwości związanych z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta