Nie zawsze podział według kryteriów
Tylko prawo do ulgowych usług i świadczeń trzeba zróżnicować pod względem sytuacji rodzinnej, majątkowej i życiowej zatrudnionych
Art. 8. Świadczenia socjalne
1. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.
2. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu, z uwzględnieniem ust. 1, oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie ustalanym zgodnie z art. 27 ust. 1 albo z art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.
2a. (uchylony)
3. Związkom zawodowym przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o zwrot Funduszowi środków wydatkowanych niezgodnie z przepisami ustawy lub o przekazanie należnych środków na Fundusz.
Komentarz
Pracownicy i inne uprawnione osoby mogą się starać o ulgowe usługi i świadczenia z zfśs w zależności od ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej (art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs). W praktyce najczęściej spotykanym kryterium socjalnym jest dochód przypadający na członka rodziny uprawnionej osoby.
Udzielając wsparcia z zfśs,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta