Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa dni wypoczynku za każdy miesiąc wykonywania pracy

03 października 2012 | Prawo i praktyka | Justyna Zdrojkowska

Pracownik tymczasowy, tak jak zwykły pracownik, może iść na urlop. Jednak to wolne rządzi się innymi regułami

- Zatrudniliśmy pracownika tymczasowego na podstawie umowy z agencją pracy tymczasowej (APT). Pracownik legitymuje się łącznym ponad dziesięcioletnim stażem urlopowym. Czy jego roczny wymiar urlopu to 26 dni? – pyta czytelniczka.

Nie. Zgodnie z art. 17 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 166, poz. 1608 ze zm., dalej ustawa) pracownik tymczasowy (tzw. czasownik) ma prawo do dwóch dni urlopu wypoczynkowego za każdy miesiąc pozostawania do dyspozycji jednego lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika.

Zatem dotychczasowy staż pracy podwładnego nie ma tu znaczenia. Ważne jest wyłącznie, jak długo pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy użytkownika. Za jeden miesiąc zgodnie z art. 144 kodeksu cywilnego przyjmuje się 30 dni.

W dniach bez względu na grafik

Pracownik tymczasowy dostaje urlop w dniach, bez przeliczenia na godziny. Wolnego udziela się w dni będące dla niego dniami pracy, ale nie ma znaczenia, na ile godzin w danym dniu praca została zaplanowana. Nieważny jest też wymiar etatu.

Przykład

Pracownik tymczasowy zatrudniony w

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9351

Wydanie: 9351

Spis treści
Zamów abonament