Czy umorzenie udziałów w spółce z o.o. rodzi skutki w VAT
Wypłacenie wspólnikowi wynagrodzenia za umorzone udziały w postaci innej niż pieniądze podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W tym przypadku dochodzi bowiem do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami
- Spółka z o.o. A jest udziałowcem spółki z o.o. B. Spółka B chce umorzyć część udziałów posiadanych przez A i wypłacić jej za nie wynagrodzenie o charakterze rzeczowym (m.in. w postaci maszyn produkcyjnych). Czy umorzenie udziałów za wynagrodzeniem wypłaconym w formie rzeczowej będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? – pyta czytelnik.
Co do zasady, spółka z o.o. nie może obejmować lub nabywać ani przyjmować w zastaw własnych udziałów. Zakaz ten nie dotyczy jednak m.in. nabycia udziałów w celu ich umorzenia (art. 200 § 1 kodeksu spółek handlowych; dalej: k.s.h.). Zgodnie z art.199 k.s.h. udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi.
Udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określi umowa spółki.
Dwa etapy
Czynności, które ma zamiar przeprowadzić zadająca pytanie spółka, składają się z dwóch etapów. Pierwszy to nabycie udziałów w celu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta