Bruksela stawia na chmurę
Upowszechnienie korzystania z aplikacji i usług przez Internet może stworzyć w Europie do 2020 roku aż 2,5 mln nowych miejsc pracy
Komisja Europejska, która dostrzega potencjał, jaki tkwi w rynku zdalnego przetwarzania danych przez Internet, czyli w tzw. chmurze obliczeniowej, przyjęła dokument „Nowa strategia wspomagania produktywności europejskiego biznesu i sektora rządowego dzięki chmurze obliczeniowej". Realizacja strategii ma sprawić, że usługi w chmurze będą bezpieczniejsze i staną się masowo dostępne, również dla użytkowników indywidualnych.
– Chmury obliczeniowe są motorem zmian gospodarki. Jeżeli nie podejmiemy działania na szczeblu unijnym, będziemy dalej tkwić w rzeczywistości ograniczonej krajowymi barierami i przegapimy miliardowe korzyści gospodarcze – mówi Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz ds. agendy cyfrowej.
Mityczna chmura
Pod terminem cloud computing (chmura obliczeniowa) kryje się usługa przechowywania danych i oprogramowania oraz udostępniania ich przez Internet z dowolnego miejsca na świecie. Zwalnia to właścicieli informacji z kosztownego inwestowania w serwery. Dane są przechowywane w centrach przetwarzania danych (data center) prowadzonych przez zewnętrzne, specjalistyczne firmy. Klienci mają pełny i nieograniczony dostęp do informacji za pośrednictwem dowolnych urządzeń elektronicznych zalogowanych do sieci....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta