Zły stan techniczny obiektu uzasadnia obniżenie stawki podatku od nieruchomości
Fizyczne lub konstrukcyjne wady budynku, budowli czy gruntu mogą uniemożliwiać wykorzystanie ich do prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to podstawą do zmniejszenia związanych z nimi obciążeń na rzecz fiskusa
Jeżeli względy techniczne uniemożliwiają wykorzystanie gruntu, budynku czy budowli do prowadzenia działalności gospodarczej, obiekty takie podlegają opodatkowaniu według niższej stawki lub są wyłączone z opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Musi być w posiadaniu przedsiębiorcy
Przepisy ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: ustawa) przewidują, że do budynków oraz gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej zastosowanie znajdują stawki podatku znacząco wyższe niż te, które są przewidziane dla innych kategorii budynków oraz gruntów (art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a oraz pkt 2 lit. b ustawy). Z kolei w przypadku budowli związek z prowadzeniem działalności gospodarczej decyduje o objęciu tych obiektów opodatkowaniem.
Związek z prowadzeniem działalności gospodarczej – w odniesieniu do budynków, budowli oraz gruntów – został zdefiniowany w sposób bardzo szeroki. Do uznania istnienia takiego związku wystarczy bowiem, że przedmiot opodatkowania znajduje się w posiadaniu przedsiębiorcy.
W art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy wskazano jednak, że w przypadku, gdy ze względów technicznych przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych, przedmiot taki nie jest uznawany za związany z prowadzoną działalnością...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta