Butelki lądują w koszu zamiast w recyklingu
Sklepy nie powinny odmawiać przyjęcia opakowań zwrotnych jeśli klient nie ma przy sobie paragonu
Kaucja za butelki jest zwracana po okazaniu paragonu – taką informację można przeczytać w wielu sklepach lub usłyszeć od sprzedawcy. Bywa, że sklep nie tylko nie wypłaca kaucji, ale i nie przyjmuje butelki, gdy klient nie przedstawi dowodu zakupu. Taka praktyka powoduje, że wielu konsumentów wyrzuca butelkę do kosza, gdy nie ma już paragonu albo jest zbyt daleko do marketu, w którym została kupiona. W ten sposób wiele butelek, które powinny trafić na wymianę lub do recyklingu, ląduje na wysypiskach. Tymczasem prawo nakazuje sklepom przyjąć butelkę, jeżeli w ich ofercie znajduje się określony produkt. Mówi o tym art. 14 ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.
Lenistwo sprzedawcy
Paweł Nowak, radca prawny z kancelarii Peter Nielsen & Partners, zaznacza jednak, że sklepy nie są zobowiązane do zwrotu kaucji za wszelkie zwracane butelki.
– Klienci, którzy chcą zwrotu kaucji pobranej od nich przy zakupie produktu, powinni otrzymać tę samą kwotę, za jaką opakowanie nabyli. Powinni jednak udowodnić, np. poprzez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta