Jakie są koszty sądowe w sprawach pracowniczych
Dochodzenie przez zatrudnionego własnych racji przed wymiarem sprawiedliwości to często droga przez mękę. I do tego kosztowna. Wysokość opłat zależy od wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia
Głównym czynnikiem, który wpływa na koszty związane z postępowaniem sądowym, jest wartość przedmiotu sporu. Także udział profesjonalnego pełnomocnika lub konieczność przeprowadzenia dowodów z opinii biegłego podwyższają koszty procesu. Z drugiej strony udział adwokata lub biegłego zwiększa szanse uzyskania korzystnego dla strony rozstrzygnięcia.
Obliczamy wartość przedmiotu sporu...
Sprawy potocznie nazywane pracowniczymi to te, które rozpoznają sądy pracy. Najczęściej związane są z rozwiązywaniem lub wypowiadaniem umów o pracę oraz o zapłatę wynagrodzenia, w tym za nadgodziny, odszkodowania, czy ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.
Ten, kto decyduje się dochodzić swoich racji przed sądem, musi prawidłowo obliczyć wartość przedmiotu sporu oraz wysokość opłaty sądowej od pozwu.
Wartość przedmiotu sporu (wps) w sprawach cywilnych ma kluczowe znaczenie dla właściwości sądowej oraz wysokości opłaty sądowej. W sprawach pracowniczych wpływa też na ewentualne zwolnienie od kosztów sądowych.
Przy odwołaniu do sądu pracy od wypowiedzenia umowy o pracę, a jest to jedna z najczęstszych przyczyn konfliktów, wartość przedmiotu sporu stanowi wysokość wynagrodzenia za czas, na jaki zawarto umowę. Jeżeli jednak ten okres przekracza rok lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta