Wypłacanie kierowcom co miesiąc ryczałtu za nadgodziny to za mało
Ustalenie stałej kwoty za nadprogramowe zadania lub te wykonywane nocą pozwala uprościć zasady wynagradzania. Czasami jednak trzeba wykazać więcej rachunków
W niektórych wypadkach ryczałty należy przeliczać i dopłacać dodatkowe kwoty. Kiedy należy to robić?
Zasady ustalania
Zgodnie z kodeksem pracy stosowanym odpowiednio do kierowców ryczałt za nadgodziny lub pracę w nocy może zostać przyznany jedynie pracownikom wykonującym pracę stale poza zakładem pracy. Tak stanowią art. 1511 § 4 i art. 1518 § 2 k.p.
Związane jest to z utrudnieniami w ustalaniu i wynagradzaniu faktycznie przepracowanych godzin takich osób ponad normy czasu pracy. W założeniu ryczałt ma odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w nadgodzinach czy odpowiednio porze nocnej. Ustalając jego kwoty, należy więc uśrednić dane dotyczące nadgodzin lub pracy w nocy z poprzedniego okresu np. roku i na podstawie wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika oszacować jego właściwą wysokość.
Uwaga! Wysokość ryczałtu nie może odbiegać na niekorzyść dla pracownika w stosunku do wysokości wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych ustalonego według zasad ogólnych. Ustalenie ryczałtu nie pozbawia zatrudnionego roszczeń o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, nieobjętych ryczałtem (por. wyroki Sądu Najwyższego z 12 września 2008 r., I BP 4/08, i z 17 czerwca 2008 r., I PK 307/07).
Ilość ryczałtowanych nadgodzin nie powinna stać w sprzeczności z art. 20 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta