Nieodpłatne korzystanie z majątku firmy może być opodatkowane
Gdy przedsiębiorca użycza swoje mienie zatrudnianym przez siebie osobom, mogą powstać niejasne sytuacje co do tego, jak obliczać daninę. Przyczyną są nieprecyzyjne przepisy
1 kwietnia 2011 r. do ustawy o VAT zostały wprowadzone przepisy o opodatkowaniu nieodpłatnego korzystania z majątku przedsiębiorstwa. Wprowadzone z tą datą regulacje zostały skopiowane, choć dość niechlujnie, z dyrektywy 2006/112, której zapisy nie są w tym zakresie precyzyjne, w szczególności jeżeli chodzi o podstawę opodatkowania. Brak doprecyzowania w ustawie o VAT celu zawartego w przepisach dyrektywy powoduje, że polskie przepisy mogą cały czas budzić wiele wątpliwości. Poniżej postaram się przybliżyć najważniejsze z nich.
Niezgodność z dyrektywą
Jeśli majątek przedsiębiorstwa ma być wykorzystywany nieodpłatnie, a taka czynność ma być opodatkowana, to powinny być spełnione dwa warunki. Po pierwsze, majątek musi być wykorzystywany w celach prywatnych. Po drugie, podatnik powinien był odliczyć podatek naliczony. Jednak przepisy dotyczące tych zasad są wadliwie zapisane, niezgodnie z przepisami europejskiej dyrektywy.
Reguły te zapisano w art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT. Według tego przepisu, za odpłatne świadczenie usług uznaje się użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników (oraz byłych pracowników, wspólników, udziałowców, itp.), jeżeli podatnikowi przysługiwało, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta