Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy prawo rzeczywiście chroni podatnika

02 listopada 2012 | Prawo | Michał Roszkowski
źródło: archiwum prywatne

Decyzja organu odwoławczego może być także wydana na niekorzyść podatnika – pisze doradca podatkowy

Podatnicy odwołujący się od decyzji organów podatkowych chronieni są zasadą zabraniającą organowi II instancji rozstrzygać sprawę na niekorzyść strony (tzw. zakaz reformationis in peius). Oznacza to, że organ odwoławczy co do zasady nie może wydać rozstrzygnięcia bardziej niekorzystnego niż to, co zostało zawarte w rozstrzygnięciu organu I instancji.

Mówiąc o rozstrzygnięciu niekorzystnym, należy mieć na względzie określenie przez organ odwoławczy obowiązków w szerszym zakresie lub ograniczenie uprawnień w węższym zakresie, niż wynika to z zaskarżonej przez podatnika decyzji. Warto zaznaczyć, że „niekorzystność" nie ogranicza się jedynie do wysokości podatku, ale także do innych jego elementów, np. warunków zapłaty, zabezpieczenia, odsetek.

Od powyższej zasady istnieją wyjątki. Mianowicie, organ odwoławczy może wydać rozstrzygnięcie na niekorzyść strony w sytuacji, gdy zaskarżona decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa lub rażąco narusza interes...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9376

Wydanie: 9376

Spis treści

Podróże

Zamów abonament