Od czego należy naliczać daninę
Podstawą opodatkowania wykorzystania majątku przedsiębiorstwa do celów prywatnych jest koszt świadczenia tej usługi. Tymczasem bezpośredni koszt wykorzystania majątku przedsiębiorstwa do celów prywatnych nierzadko może w ogóle się nie pojawić
Po ustaleniu, że użycie towaru należącego do przedsiębiorstwa powinno podlegać opodatkowaniu, należy określić jego podstawę. Sposób wyliczenia tej podstawy nie jest wyraźnie uregulowany w przepisach ustawy o VAT.
W tym zakresie jej przepisy stanowią tylko mniej lub bardziej udaną kalkę przepisów dyrektywy 2006/112. Te ostatnie same w sobie są niestety mało precyzyjne. Zgodnie z art. 29 ust. 12 ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2, podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika.
Przy nieodpłatnym świadczeniu usług sytuacja zazwyczaj nie budzi wątpliwości, ponieważ co do zasady podatnik może określić, jaki jest koszt świadczenia jego usług. Inaczej jest w przypadku używania majątku przedsiębiorstwa.
Przykładowo, co jest kosztem nieodpłatnego używania do celów prywatnych samochodu firmowego? Niezależnie od tego, czy samochód stoi na parkingu firmy bezużytecznie, czy też jest wykorzystywany do celów służbowych, czy do celów prywatnych, koszty stałe są identyczne. Takie koszty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta