Przedstawiciel firmy może powoływać się także na zasady procedury
Obowiązkiem urzędów administracji publicznej jest należyte informowanie przedsiębiorcy o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie jego praw i obowiązków w toku postępowania urzędowego
Prowadzenie działalności gospodarczej jest nierozerwalnie związane z koniecznością utrzymywania kontaktu z administracją publiczną. I pomimo kolejnych inicjatyw legislacyjnych wątpliwe jest, aby w przewidywalnym terminie ten stan rzeczy radykalnie miał ulec zmianie. Warto w tym kontekście poczynić dwa zastrzeżenia. Większość kontaktów przedsiębiorców z urzędnikami ma charakter stały.
Szybkość postępowania zależy w dużej mierze od życzliwości danego pracownika organu i organizacji pracy urzędu. Funkcjonuje jednak wiele procedur najbardziej sformalizowanych - chodzi o czynności administracyjne prowadzone na podstawie ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: kodeks). Generalnie kodeks ma zastosowanie w przypadku tych rodzajów działalności gospodarczej, które są objęte reglamentacją.
Nosząc się z zamiarem prowadzenia biznesu absolutnym minimum jest posiadanie wiedzy na temat zasad ogólnych postępowania administracyjnego. Jakie one są?
Przede wszystkim praworządność
Artykuł 6 kodeksu zobowiązuje organy administracji publicznej do działania na podstawie przepisów prawa. Wydawać by się mogło, że jest to tzw. oczywista oczywistość. Omawiana zasada jest jednak niejako odbiciem konstytucyjnej zasady praworządności zapisanej w art. 7 ustawy zasadniczej.
Należy pamiętać, że decyzja administracyjna kończąca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta